XXI Niedziela zwykła
J 6, 55. 60-69
„W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: »Moje ciało naprawdę jest pokarmem, a moja krew naprawdę jest napojem«. Wielu z grona Jego uczniów, którzy to usłyszeli, twierdziło: »Ta nauka jest trudna do przyjęcia. Któż może tego słuchać?«. Jezus świadom, że Jego uczniowie oburzają się na to, co mówił, zwrócił się do nich: »Tak was to gorszy? A co będzie, gdy zobaczycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był poprzednio? To Duch daje życie - ciało nie przydaje się na nic. Słowa, które wam powiedziałem, są właśnie Duchem i życiem. Wśród was są jednak tacy, którzy nie wierzą«. Jezus bowiem od początku wiedział o tych, którzy nie wierzyli oraz o tym, który miał Go zdradzić. I dodał: »Dlatego właśnie powiedziałem wam: ‘Nikt nie może przyjść do Mnie, jeśli Ojciec mu tego nie da’«. Odtąd wielu Jego uczniów wycofało się i już więcej z Nim nie chodziło. Jezus zapytał Dwunastu: »Czy i wy chcecie odejść?«. Na to odparł Szymon Piotr: »Panie, do kogo mielibyśmy pójść? Przecież Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i przekonaliśmy się, że Ty jesteś Świętym Boga«.”
Wymagająca nauka
Po zakończeniu Jezusowej mowy eucharystycznej okazuje się, że wielu słuchaczy przestało z Nim chodzić. W relacji z Jezusem rozumienie, w sensie intelektualnego poznania, nie na wiele się przydaje. Trzeba w Niego uwierzyć. Ojciec objawia, kim jest Jezus, podobnie jak Syn objawia Ojca. Ciekawe są pytania Jezusa skierowane do słuchaczy: „Tak was to gorszy? A co będzie, gdy zobaczycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był poprzednio?”. Słysząc o wstępowaniu, spontanicznie myślimy o wniebowstąpieniu. Ale należy pamiętać, że w Ewangelii Jana ukrzyżowanie jest ukazane jako wywyższenie (J 12, 32). Tym, co może zgorszyć zamkniętych na wiarę w Jezusa, jest Jego męka i krzyż.
Panie Jezu, trudno wyobrazić sobie Boga, który na siebie przyjmuje ciężar ludzkiej winy i staje się bezbronny jak baranek składany w ofierze. Jednak Ty przeszedłeś właśnie taką drogę. Dziękuję Ci za to. Amen.
- Odpust parafialny ku czci Błogosławionej Anieli Salawy, patronki naszej parafii, będziemy przeżywali w przyszłą niedzielę. Kazanie wygłosi ksiądz Wojciech Kotowicz - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie. Po Mszach Świętych o godzinie 9:00 i 11:00 odmówimy wspólnie Litanię ku czci Błogosławionej Anieli Salawy i zaśpiewamy dziękczynne Te Deum.
- W dniu odpustu, o godzinie 11:00, będzie odprawiona Msza Święta w intencji pszczelarzy z okazji 60-lecia Rejonowego Koła Pszczelarzy w ramach VII Regionalnego Dnia Pszczelarza, z udziałem kilku kół pszczelarzy z regionu. (Tym razem zmniejszony udział pszczelarzy z regionu z uwagi na Wojewódzki Dzień Pszczelarza dziś w Nidzicy).
- Również w następną niedzielę - 1 września - wypada 85 rocznica wybuchu II wojny światowej, jest to dzień pamięci ofiar tej wojny. Obchody rocznicy odbędą się w tym dniu na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Sudwie i będą połączone z nabożeństwem o godzinie 10:15 w intencji poległych.
- Zmiana tajemnic różańcowych w następną niedzielę o godzinie 8:30.
- Jutro liturgiczna uroczystość Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej.
- W związku z wprowadzeniem tzw. ustawy Kamilka na stronie internetowej, w zakładce “Dokumenty”, zamieszczono Standardy Ochrony Dzieci w Archidiecezji Warmińskiej 2024.
- Intencje mszalne na bieżący tydzień:
- poniedziałek: o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Władysławy z okazji imienin; w intencji Sylwii i Marka w 7 rocznicę ślubu i w intencji Łucji w 6 rocznicę chrztu;
- wtorek: + Wojciech Wydra (40 dzień po pogrzebie);
- środa: + Alina Mrozowska;
- czwartek: + Janina Kumiszczo (30 dzień po pogrzebie);
- piątek: 15:30 w intencji Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w dniu ślubowania, jak i wszystkich strażaków; 17:00 + Czesław, Edmunda, Krzysztof
- sobota: + Marianna (5 rocznica śmierci) i Nikodem (30 rocznica śmierci) Łabanowscy;
- niedziela (01.09): 9:00 + Anna i Stanisław Magierscy; 11:00 w intencji pszczelarzy; + Janina i Jan Gostkiewicz; 17:00 + Stanisława, Eugenia Sabelek.