Archiwum postów 2024/08

XXI Niedziela zwykła

J 6, 55. 60-69

„W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: »Moje ciało naprawdę jest pokarmem, a moja krew naprawdę jest napojem«. Wielu z grona Jego uczniów, którzy to usłyszeli, twierdziło: »Ta nauka jest trudna do przyjęcia. Któż może tego słuchać?«. Jezus świadom, że Jego uczniowie oburzają się na to, co mówił, zwrócił się do nich: »Tak was to gorszy? A co będzie, gdy zobaczycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był poprzednio? To Duch daje życie - ciało nie przydaje się na nic. Słowa, które wam powiedziałem, są właśnie Duchem i życiem. Wśród was są jednak tacy, którzy nie wierzą«. Jezus bowiem od początku wiedział o tych, którzy nie wierzyli oraz o tym, który miał Go zdradzić. I dodał: »Dlatego właśnie powiedziałem wam: ‘Nikt nie może przyjść do Mnie, jeśli Ojciec mu tego nie da’«. Odtąd wielu Jego uczniów wycofało się i już więcej z Nim nie chodziło. Jezus zapytał Dwunastu: »Czy i wy chcecie odejść?«. Na to odparł Szymon Piotr: »Panie, do kogo mielibyśmy pójść? Przecież Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i przekonaliśmy się, że Ty jesteś Świętym Boga«.”

Wymagająca nauka

Po zakończeniu Jezusowej mowy eucharystycznej okazuje się, że wielu słuchaczy przestało z Nim chodzić. W relacji z Jezusem rozumienie, w sensie intelektualnego poznania, nie na wiele się przydaje. Trzeba w Niego uwierzyć. Ojciec objawia, kim jest Jezus, podobnie jak Syn objawia Ojca. Ciekawe są pytania Jezusa skierowane do słuchaczy: „Tak was to gorszy? A co będzie, gdy zobaczycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był poprzednio?”. Słysząc o wstępowaniu, spontanicznie myślimy o wniebowstąpieniu. Ale należy pamiętać, że w Ewangelii Jana ukrzyżowanie jest ukazane jako wywyższenie (J 12, 32). Tym, co może zgorszyć zamkniętych na wiarę w Jezusa, jest Jego męka i krzyż.

Panie Jezu, trudno wyobrazić sobie Boga, który na siebie przyjmuje ciężar ludzkiej winy i staje się bezbronny jak baranek składany w ofierze. Jednak Ty przeszedłeś właśnie taką drogę. Dziękuję Ci za to. Amen.  

  • Odpust parafialny ku czci Błogosławionej Anieli Salawy, patronki naszej parafii, będziemy przeżywali w przyszłą niedzielę. Kazanie wygłosi ksiądz Wojciech Kotowicz - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie. Po Mszach Świętych o godzinie 9:00 i 11:00 odmówimy wspólnie Litanię ku czci Błogosławionej Anieli Salawy i zaśpiewamy dziękczynne Te Deum.
  • W dniu odpustu, o godzinie 11:00, będzie odprawiona Msza Święta w intencji pszczelarzy z okazji 60-lecia Rejonowego Koła Pszczelarzy w ramach VII Regionalnego Dnia Pszczelarza, z udziałem kilku kół pszczelarzy z regionu. (Tym razem zmniejszony udział pszczelarzy z regionu z uwagi na Wojewódzki Dzień Pszczelarza dziś w Nidzicy).
  • Również w następną niedzielę - 1 września - wypada 85 rocznica wybuchu II wojny światowej, jest to dzień pamięci ofiar tej wojny. Obchody rocznicy odbędą się w tym dniu na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Sudwie i będą połączone z nabożeństwem o godzinie 10:15 w intencji poległych.
  • Zmiana tajemnic różańcowych w następną niedzielę o godzinie 8:30.
  • Jutro liturgiczna uroczystość Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej.
  • W związku z wprowadzeniem tzw. ustawy Kamilka na stronie internetowej, w zakładce “Dokumenty”, zamieszczono Standardy Ochrony Dzieci w Archidiecezji Warmińskiej 2024.
  • Intencje mszalne na bieżący tydzień:
    • poniedziałek: o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Władysławy z okazji imienin; w intencji Sylwii i Marka w 7 rocznicę ślubu i w intencji Łucji w 6 rocznicę chrztu;
    • wtorek: + Wojciech Wydra (40 dzień po pogrzebie);
    • środa: + Alina Mrozowska;
    • czwartek: + Janina Kumiszczo (30 dzień po pogrzebie);
    • piątek: 15:30 w intencji Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w dniu ślubowania, jak i wszystkich strażaków; 17:00 + Czesław, Edmunda, Krzysztof
    • sobota: + Marianna (5 rocznica śmierci) i Nikodem (30 rocznica śmierci) Łabanowscy;
    • niedziela (01.09): 9:00 + Anna i Stanisław Magierscy; 11:00 w intencji pszczelarzy; + Janina i Jan Gostkiewicz; 17:00 + Stanisława, Eugenia Sabelek.

XX Niedziela zwykła

J 6, 51-58

„Jezus powiedział do tłumów: »Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Ktokolwiek będzie spożywał ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata«. Wtedy Żydzi zaczęli się sprzeczać między sobą, pytając: »Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?«. Jezus więc oświadczył: »Uroczyście zapewniam was: Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym. Bo moje ciało naprawdę jest pokarmem, a moja krew naprawdę jest napojem. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, pozostaje we Mnie, a Ja w nim. Podobnie jak Mnie posłał Ojciec, który żyje, i jak ja żyję dzięki Ojcu, tak również ten, kto Mnie spożywa, będzie żył dzięki Mnie. To jest właśnie chleb, który zstąpił z nieba; inny od tego, jaki jedli przodkowie i pomarli. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki«.”

Początek życia wiecznego

Końcowy fragment mowy eucharystycznej. Jezus jest Chlebem dającym życie. Daje życie światu przez swoją ofiarę na krzyżu, gdzie dokonał odkupienia. Czyni to w Eucharystii, przychodzi do nas w sposób sakramentalny. W dzisiejszym fragmencie ewangelista podkreśla w słowach Jezusa jeszcze inne aspekty. Wyraźniejszy staje się sakramentalny wymiar przyjmowania, czyli spożywania Ciała i Krwi Jezusa. Słuchacze Nauczyciela stawiają ważne pytanie: „Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?”. Spożywanie Ciała i Krwi - jak podkreśla Jezus - jest konieczne, by mieć w sobie życie. Komunia, jaka rodzi się pomiędzy Jezusem w Eucharystii a tym, kto Go przyjmuje, jest początkiem życia wiecznego.

Panie Jezu, tak jak chleba do życia doczesnego, potrzebuję Twojego eucharystycznego Ciała, abym mógł kiedyś cieszyć się pełnią życia, które tylko Ty możesz dać. Amen.  

  • Księża Marianie, posługujący w Stoczku Klasztornym, serdecznie zapraszają na główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Pokoju w następną niedzielę - 25 sierpnia. Program w gablocie.
  • Intencje mszalne na bieżący tydzień:
    • poniedziałek: + Mariusz Filipiak (14 rocznica śmierci);
    • wtorek: + Janusz Grabowski;
    • środa: + Ireneusz i ++ z rodz. Osłowskich i Bolczaków;
    • czwartek: + Mariusz Wilk (4 rocznica śmierci);
    • piątek: w intencji Krystyny i Jana w 60 rocznicę ślubu;
    • sobota: + Roman Kaźmierczak;
    • niedziela (25.08): 9:00 w intencji Anny Róży z okazji imienin i rocznicy chrztu; 11:00 + Renata Staniszewska (30 dzień po pogrzebie); 17:00 + Kazimierz Konopka.

XIX Niedziela zwykła

J 6, 41-51

„Żydzi oburzali się na Niego, że powiedział: »Ja jestem chlebem, który zstąpił z nieba«. I pytali: »Czy to nie jest Jezus, syn Józefa? Czyż nie znamy Jego ojca i matki? Jakim więc prawem mówi teraz: ‚Zstąpiłem z nieba’?«. Wtedy Jezus im odparł: »Przestańcie się oburzać między sobą! Nikt nie może przyjść do Mnie, jeśli go nie przyciągnie mój Ojciec, który Mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Przecież Prorocy zapisali: ‚Wszyscy będą uczniami Boga’. Każdy, kto posłuchał Ojca i przyjął Jego naukę, przychodzi do Mnie. I nie dlatego, że zobaczył Ojca. Ojca bowiem zobaczył tylko Ten, kto pochodzi od Boga. Uroczyście zapewniam was: Ten, kto wierzy, ma życie wieczne. Ja jestem chlebem życia. Wasi przodkowie jedli na pustyni mannę, ale pomarli. To jest natomiast chleb, który zstępuje z nieba, aby każdy, kto go spożyje, nie zaznał śmierci. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Ktokolwiek będzie spożywał ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata«.”

Chleb, który daje życie światu

Trudne są słowa Jezusa o chlebie żywym, który zstąpił z nieba. On objawia siebie jako chleb, który daje życie światu. Jest posłanym przez Ojca Słowem Wcielonym. Przez śmierć Baranka na krzyżu i obmycie z grzechu świat otrzymuje życie. W tym sensie Jego ciało jest chlebem, który ofiarowuje, chlebem życiodajnym. Spożywanie Jego ciała oznacza więc przyjęcie z wiarą owocu krzyża: „Ten, kto wierzy, ma życie wieczne”. Jest jeszcze drugie znaczenie spożywania ciała Jezusa - sakramentalne. Ofiara Jezusa na krzyżu wiąże się z ustanowieniem Eucharystii. Na mocy słów Pana konsekrowany chleb staje się Jego sakramentalnym Ciałem, a konsekrowane wino Jego Krwią. Spożywać ciało znaczy więc przyjąć zbawczą moc Jego ofiary zawartą w Sakramencie Ołtarza.

Panie Jezu, dawaj mi zawsze tego Chleba: mocy Twojej męki, siły Twojej miłości, obmywającego ze śmierci grzechów strumienia Twojej Przenajświętszej Krwi. Dziękuję Ci, że w Eucharystii jesteś dla mnie Chlebem. Amen.  

  • Liturgiczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Matki Bożej Zielnej - wypada w najbliższy czwartek, czyli 15 sierpnia. Msze Święte w tym dniu jak w każdą niedzielę. Zachęcam do przyniesienia w tym dniu bukietów z kwiatów, ziół i zbóż. Ich poświęcenie odbędzie się w czasie Mszy Świętych.
  • W tym dniu jest organizowane Regionalne Święto Ziół w Skansenie. Msza Święta w kościele w Skansenie, połączona z poświęceniem ziół i kwiatów, o godzinie 12:30.
  • W tym dniu będziemy gościli Księdza Włodzimierza Osicę, pallotyna z Radomia, który będzie miał do zaoferowania kawę i herbatę.
  • W środę Msza Święta połączona ze ślubem o godzinie 16:00 i w sobotę o godzinie 17:00.
  • W minionym tygodniu odeszła do wieczności najstarsza parafianka śp. Jadwiga Symonowicz-Gnaś - w 101 roku życia. Pogrzeb we wtorek: różaniec o godzinie 10:30, Msza Święta o 11:00. Wieczny odpoczynek racz zmarłej dać, Panie.
  • Intencje mszalne na bieżący tydzień:
    • poniedziałek: + Wacław Nawrocki (1 rocznica śmierci);
    • wtorek: + Kazimierz Przestrzelski;
    • środa: w intencji Nowożeńców;
    • czwartek: 9:00 w intencji Beaty i Adama w 38 rocznicę ślubu; 11:00 w intencji Wioletty i Adama w 15 rocznicę ślubu oraz syna Michała; 12:30 + Alina Mrozowska; 17:00 w intencji Magdy i Rafała w 10 rocznicę ślubu oraz ich synów Wiktora i Oskara;
    • piątek: + Remigiusz, Regina, Zdzisława;
    • sobota: w intencji Nowożeńców;
    • niedziela (18.08): 9:00 + Anna, Bolesław, Krzysztof Modzelewscy, Jerzy Kalwejt i Henryk Hop; 11:00 + Teresa Moczulska (2 rocznica śmierci); 17:00 + Tadeusz, Rafał Świtalscy, ++ z rodz. Świtalskich i Serafinowskich.

XVIII Niedziela zwykła

J 6, 24-35

„Gdy ludzie zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa ani Jego uczniów, wsiedli do łodzi i popłynęli do Kafarnaum w poszukiwaniu Jezusa. A gdy Go odnaleźli na przeciwległym brzegu, zapytali: »Rabbi, kiedy tu przybyłeś?«. Jezus im odpowiedział: »Uroczyście zapewniam was: Szukacie Mnie nie dlatego, że zobaczyliście znaki, lecz dlatego, że najedliście się chleba do syta. Zabiegajcie nie o taki pokarm, który ulega zniszczeniu, lecz o ten, który przetrwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy. Na Nim bowiem Bóg Ojciec wycisnął swoją pieczęć«. Zapytali Go więc: »Co mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?«. Wtedy Jezus oświadczył im: »Na tym właśnie polega dzieło Boże, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał«. Oni jednak zapytali: »Jaki znak uczynisz, abyśmy go zobaczyli i mogli Ci uwierzyć? Czego dokonasz? Nasi przodkowie karmili się na pustyni manną, jak napisano: Dał im do spożycia chleb z nieba«. Jezus im odrzekł: »Uroczyście zapewniam was: To nie Mojżesz dał wam chleb z nieba. Prawdziwy chleb z nieba daje wam mój Ojciec. Bożym chlebem jest Ten, kto zstępuje z nieba i daje światu życie«. Poprosili Go więc »Panie, dawaj nam stale tego chleba«. Jezus oznajmił im wówczas: »To Ja jestem chlebem życia. Dlatego ten, kto przychodzi do Mnie, nie będzie już głodny. I ten, kto we Mnie wierzy, nie będzie już nigdy odczuwał pragnienia«.”

Chleb życia

Tę perykopę poprzedza opis rozmnożenia chleba. Ogromna rzesza ludzi została nakarmiona w cudowny sposób chlebem pobłogosławionym przez Jezusa. Wkrótce po tym wydarzeniu ma miejsce dialog, który nazywany jest mową eucharystyczną (J 6, 26-59). Nie są to słowa tylko Jezusa, ale wplecione są tu pytania, na które Nauczyciel udziela odpowiedzi. Kieruje On uwagę ludzi na coś więcej niż tylko chleb, który zjedli: „Zabiegajcie nie o taki pokarm, który ulega zniszczeniu, lecz o ten, który przetrwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy”. Cudowne rozmnożenie chleba jest znakiem prowadzącym dalej. Objawia moc Jezusa i zapowiada pokarm, który nie ulega zniszczeniu. Ten nadprzyrodzony, prawdziwy chleb daje Ojciec. Chlebem jest Ten, który zstępuje z nieba i daje życie światu. Pan objawia także tajemnicę: „To Ja jestem chlebem życia”. Kto przychodzi do Jezusa z wiarą, nie będzie już głodny.

Panie Jezu, dawaj mi stale Chleba, którym jest Twoje Ciało ukryte w Eucharystii. Pragnę czerpać z Niego życie, które nie przeminie. Niech to będzie początek szczęścia trwającego na wieki. Amen.  

  • Dziś I niedziela miesiąca - niedziela adoracji Najświętszego Sakramentu.
  • We wtorek - 6 sierpnia - wypada liturgiczne święto Przemienienia Pańskiego.
  • W piątek wypada liturgiczne święto Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy. W sobotę z kolei święto Świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika, patrona parafii w Gryźlinach.
  • Wydawanie żywności dla rodzin objęty6ch pomocą jutro w godzinach 18:00 - 19:00.
  • Intencje mszalne na bieżący tydzień:
    • poniedziałek: + Stefania Bondaruk (9 rocznica śmierci);
    • wtorek: w intencji Aniki i Bartosza w 4 rocznicę ślubu oraz ich dzieci Liama i Nelli;
    • środa: o Bożą opiekę oraz zdrowie duszy i ciała dla Julity, Zachariasza i Rafała;
    • czwartek: + Katarzyna, Andrzej, Stefan i Matylda;
    • piątek: + Zdzisław Kuciński (30 dzień po pogrzebie);
    • sobota: + Janina, Stanisław, Jan i Jerzy Dzianachowscy;
    • niedziela (11.08): 9:00 Stanisława Bartusewicz (1 rocznica śmierci); 11:00 + Stanisława Mutke (1 rocznica śmierci); 17:00 + Maria Przestrzelska.