Archiwum postów 2021/03

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Mk 14, 1-15, 47

Zanurzyć się w Męce Pańskiej

Święta Siostra Faustyna w swoim “Dzienniczku” bardzo często przywołuje słowa Jezusa o tym, jak ważne jest zanurzenie własnego życia w Jego męce. Wobec problemów, ludzkich bólów, to właśnie wejście w tajemnicę męki Jezusa niesie ukojenie i ulgę. Wielu mistyków i świętych tak właśnie czyniło. Męka Pańska była dla nich niezwykłym umocnieniem. Kiedy jest nam źle albo narzekamy, to nie zwracamy się do pustki i nicości, tylko do Jezusa i bardzo często idziemy wtedy pod krzyż. Tam możemy ukrzyżować nasze namiętności, nieczyste myśli - to wszystko, co jest grzechem. I znaleźć w krzyżu nadzieję.

Panie Jezu, zanurzam wszystko, co mnie boli, w Twojej męce. Niech ona ukoi mnie i da mi siły na każdy dzień.

 

  • Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Centralne miejsce w tym tygodniu, jak również w ciągu całego roku liturgicznego, zajmuje Triduum Paschalne, trwające od Mszy Św. wieczornej Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania. Triduum Paschalne jest pamiątką tajemnicy przejścia Pana Jezusa z tego świata do Ojca, przejścia ze śmierci do życia.

  • Msza Święta w Wielki Czwartek jest Mszą Wieczerzy Pańskiej, upamiętniającą ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, która symbolizuje uwięzienie Pana Jezusa.

  • W Wielki Piątek uczestniczymy w Liturgii Męki Pańskiej, słuchając opisu Męki Pana Jezusa i adorując krzyż. Po nabożeństwie Pan Jezus w Eucharystii zostanie przeniesiony do Grobu. W naszych domach możemy przygotować krzyż i świece na białym obrusie i w czasie liturgii, która będzie transmitowana, można oddać cześć przez przyklęknięcie przed krzyżem.

  • W Wielką Sobotę przez cały dzień adorujemy Jezusa Eucharystycznego w Grobie od godziny 9:00. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godzinie 9:30, 10:00 i tak co pół godziny. Ostatnie błogosławieństwo o godzinie 13:00. Koszyczki z pokarmami trzymamy w rękach, nie stawiamy na ławce, jak dotychczas. Staramy się zachować limit osób w kościele. Pozostałe osoby mogą zostać na zewnątrz z koszyczkami. Tak zwana “święconka” może też mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba. Tekst takiego błogosławieństwa i modlitwy jest na stronie parafialnej, poniżej. Jest też wyłożony na półce z prasą.

  • W sobotę wieczorem będziemy uczestniczyli w Liturgii Wigilii Paschalnej, która jest Mszą Niedzieli Zmartwychwstania. Na tę liturgię przynosimy ze sobą świece. Liturgia w tym dniu rozpocznie się od poświęcenia małego ognia w przedsionku kościoła. Na koniec tej liturgii pierwszej Mszy Świętej Wielkanocnej, będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i po krótkiej modlitwie odbędzie się symboliczna procesja wewnątrz kościoła.

  • Liturgia Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku o godzinie 18:00. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godzinie 20:00.

  • Liturgia Triduum Paschalnego, a także Msza Święta w Niedzielę Wielkanocną o godzinie 11:00, będą transmitowane z naszego kościoła przez facebooka i youtube’a.

  • Chociaż przeżywamy trudny czas kwarantanny społecznej i nie wszyscy mogą uczestniczyć w liturgii w kościele, zachęcam do chrześcijańskiego przeżycia dni Wielkiego Tygodnia, a w szczególności Triduum Paschalnego. Zachęcam do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w te dni. Kościół przez cały dzień będzie otwarty.

  • Msze Święte w pierwszym dniu świąt jak w każdą niedzielę. W drugim dniu świąt Msze Święte o godzinie 9:00 i 11:00.

  • Okazja do Spowiedzi Świętej każdego dnia przed Mszą Świętą. Także dziś po Mszy Świętej, gdyby była taka potrzeba.

  • Ogłoszenie w sprawie I Komunii Świętej będzie w Niedzielę Miłosierdzia, tydzień po świętach.

  • Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Niech w tym Tygodniu towarzyszy nam szczególne Boże błogosławieństwo, byśmy wiernie szli za naszym Panem i towarzyszyli Mu w Jego męce i chwale.

  • BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO („Obrzędy błogosławieństw” 2, Katowice 2010).

    • Przed rozpoczęciem obrzędu można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. “Zwycięzca śmierci”.

    • Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

      1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

      Albo:

      Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

    • Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

      Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

      Wszyscy: Amen.

    • Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

      Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

      Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

    • Ojciec rodziny lub przewodniczący:

      Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

      Wszyscy: Amen.

    • Na zakończenie można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. “Otrzyjcie już łzy płaczący”.

V Niedziela Wielkiego Postu

J 12, 20-33

Radykalizm życia chrześcijańskiego

“Jeśli ziarno pszenicy wrzucone w ziemię nie obumrze, pozostanie tam samo; jeśli zaś obumrze, przynosi obfity plon”. Jezus przyszedł, aby zasiać w ludzkości ziarna życia Bożego. Wymaga to wielkiego radykalizmu, bo ekonomia Boga jest inna: aby żyć, trzeba umrzeć; aby zyskać, trzeba stracić. “Ten, kto kocha swoje życie, straci je; ten zaś, kto nie przecenia swojego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne”. Trzeba więc zrezygnować z siebie i podążać za Jezusem. Znakiem prawdziwego życia jest krzyż Chrystusa, który głośno woła do naszych sumień i serc. To jest owa “godzina Jezusa”. Słowo “krzyż’, wypowiedziane do człowieka naszych czasów, niesie ocalenie. Czy potrafię usłyszeć ten głos, kiedy każdego dnia patrzę na krzyż Chrystusa zawieszony na ścianie mojego mieszkania?

Panie, Jezu, dziękuję Ci, Ty dajesz mi prawdziwe życie, dajesz mi ocalenie.

 

  • W minionym tygodniu przeżyliśmy parafialne rekolekcje wielkopostne. Wyrażam wdzięczność Bogu za owoce tych rekolekcji, przygotowujących nas do Świąt Wielkanocnych.
  • Zachęcam do słuchania nauk rekolekcyjnych transmitowanych przez środki masowego przekazu.
  • W najbliższy czwartek - 25 marca - wypada liturgiczna uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
  • Serdecznie zapraszam na ostatnią w tym roku Drogę Krzyżową w piątek o godzinie 16:30, w intencji rodzin z naszej parafii.
  • Już za tydzień Niedziela Palmowa – Niedziela Męki Pańskiej. Podczas wszystkich Mszy Świętych błogosławieństwo palm.
  • Msza Święta o godzinie 11:00 w Niedzielę Palmową, podobnie jak dziś, będzie transmitowana przez facebooka i youtube’a. Będzie też transmitowana z naszego kościoła Droga Krzyżowa w najbliższy piątek o godzinie 16:30, tak, jak i Triduum Paschalne oraz Msza Święta Wielkanocna.
  • Ofiary zbierane na tacę w Niedzielę Palmową będą przeznaczone na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego.
  • W poniedziałek i środę Msza Święta o godzinie 8:00.
  • W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz parafianin śp. Edmund Chodubski, lat 91. Wieczny odpoczynek racz zmarłemu dać, Panie.

IV Niedziela Wielkiego Postu

J 3, 14-21

Droga do światła

Wielki Post jest czasem, w którym uświadamiamy sobie, że Bóg nas miłuje, że daje nam najcenniejszy dar - swojego Syna, abyśmy mieli życie. Bóg pragnie, abyśmy mocno wierzyli w tę prawdę, żeby nikt z nas nie zginął. Biedny jest człowiek, który nie wierzy i odrzuca miłość Boga lub krąży po bezdrożach, bo w jego życiu panują ciemności, gubi się. Tymczasem wiara rozświetla nasze drogi, daje szczęście, prawdziwą radość. Wielki Post jest właśnie taką drogą do światła. I my możemy nią podążać, jeśli staniemy w prawdzie o naszym życiu przed Bogiem i odsłonimy przed Nim nasze serce tak, jak Nikodem. Bóg nas kocha, więc pomoże nam swoją obecnością, da światło i życie.

Panie, Jezu, przychodzę do Ciebie jak Nikodem. Proszę, oświeć moje serce i wskaż mi drogę do przemiany mojego życia.

 

  • Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii, które dziś rozpoczęliśmy, będą trwały do wtorku włącznie. W poniedziałek i we wtorek Msza Święta z nauką tylko o godzinie 17:00. Pół godziny przed Mszą Świętą będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do indywidualnej adoracji. O godzinie 16:50 nowenna przed uroczystością Świętego Józefa. W tym czasie będzie możliwość skorzystania z sakramentu Spowiedzi Świętej. Rekolekcje wygłosi ksiądz Lucjan Świto – profesor nadzwyczajny UWM, doktor habilitowany nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego, kierownik Katedry Prawa Kanonicznego i Filozofii na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, oficjał Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej.
  • W najbliższy piątek - 19 marca - będziemy obchodzili Uroczystość Świętego Józefa. W tym dniu odmówimy litanię i akt poświęcenia się Św. Józefowi.
  • Przypominam, że na półce z prasą są wyłożone ulotki, w których jest zawarta Litania do Świętego Józefa, modlitwy oraz warunki uzyskania odpustu w Roku Świętego Józefa.
  • Jest wyłożony też “Gość EXTRA”, poświęcony w całości Świętemu Józefowi, w cenie 9 złotych.
  • Do dzisiejszego numeru “Gościa Niedzielnego” jest dołączony magnesik z wizerunkiem Świętego Józefa - to będzie doskonała pamiątka Roku Świętego Józefa.
  • Wydawanie żywności dla rodzin objętych pomocą w sobotę w godzinach 11:00-12:30.

III Niedziela Wielkiego Postu

J 2, 13-25

Świątynia, a nie targowisko

Świątynia oznacza miejsce spotkania człowieka z Bogiem. Powinna być wolna od wszelkich ludzkich interesów. Jezus wskazuje w ten sposób, jak ważna jest czystość wiary. Tymczasem dramatem współczesnego człowieka jest to, że bardzo często czyni targowiskiem własne serce i sumienie. Człowiek gubi się, żyjąc jedynie własnymi interesami. Gubi się, kiedy w jego życiu wszystko staje się ważniejsze od Boga. Jezus pokazuje nam również, że On sam jest nową świątynią. Prowadzi nas w ten sposób do tajemnicy zmartwychwstania. Dlatego praca nad własnym sumieniem jest ciągłą drogą paschalną, drogą do nawrócenia i życia.

Panie, pomóż mi, aby moje serce było zawsze miejscem świętym. Niech nigdy nie stanie się targowiskiem.

 

  • Dziś pierwsza niedziela miesiąca - niedziela adoracji Najświętszego Sakramentu.
  • Ojciec Święty Franciszek ogłosił bieżący rok Rokiem Świętego Józefa. 150 lat temu Święty Józef został przez błogosławionego Piusa IX uroczyście ogłoszony patronem kościoła katolickiego. Papież, odczytując znaki czasu, jakimi są kryzys wspólnoty kościoła, szerząca się sekularyzacja, wzrastające prześladowania chrześcijan, a także światowy kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa, zaprosił nas wszystkich, abyśmy zwrócili się do tego Orędownika, który pozostaje dla nas wszystkich pięknym przykładem umiłowania Chrystusa, a także godnym naśladowania wzorem ojca. Przygotowując się do uroczystości Św. Józefa, którą będziemy obchodzili 19 marca, od najbliższej środy rozpoczynamy nowennę przed tą uroczystością - będzie ona odmawiana każdego dnia pod koniec Mszy Świętej przed figurą Świętego Józefa i przy zapalonej świecy.
  • W związku z Rokiem Świętego Józefa można wziąć ze sobą ulotki wyłożone na półce z prasą, w których jest zawarta Litania do Świętego Józefa, modlitwy oraz warunki uzyskania odpustu w Roku Świętego Józefa.
  • Do dzisiejszego numeru “Gościa Niedzielnego” jest dołączona Nowenna do Świętego Józefa.
  • Jest wyłożony na półce też “Gość EXTRA”, poświęcony w całości Świętemu Józefowi - “Cień Ojca - potężny patron - cichy i pokorny sercem”, piękne wydanie w cenie 9 złotych. To wydanie będzie wyłożone przez dłuższy czas.
  • Są też wyłożone ulotki na temat katolickiego portalu Siejmy.pl oraz bezpłatnego e-magazynu Siejmy. Jest on tworzony przez grupę młodych ludzi, będących członkami katolickiego stowarzyszenia akademickiego Soli Deo, w tym naszego parafianina, obecnie studenta medycyny w Warszawie, często pojawiającego się lektora Jędrzeja. Jest to magazyn dla młodzieży. W najnowszym numerze m.in. wywiad na temat przyszłości kościoła z historykiem i publicystą “Do rzeczy” Tomaszem Rowińskim, instrukcja dobrego rachunku sumienia czy spojrzenie na upływ czasu z perspektywy Boga. Zachęcam młodych, by sięgnęli po tę informację.
  • Zachęcam i zapraszam do udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w piątek o godzinie 16:30.
  • Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii rozpoczną się za tydzień, w IV niedzielę Wielkiego Postu i będą trwały do wtorku włącznie. W poniedziałek i we wtorek Msze Święte z nauką będą tylko o godzinie 17:00. Pół godziny przed Mszą Świętą będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Świętego Józefa. W tym czasie będzie możliwość Spowiedzi Świętej. Rekolekcje wygłosi ksiądz dr hab. Lucjan Świto, oficjał Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie i pracownik naukowy UWM.
  • W poniedziałek i środę Msza Święta o godzinie 8:00.