Parafia pw.
bł. Anieli Salawy
w Olsztynku

 

Sprawozdanie za rok 2022

 1. Po czasie pandemii wszystko - jak gdyby - wraca do normy, a z drugiej strony wydaje się, że już nie będzie tak, jak było. Widać to na wielu płaszczyznach. Widać to także na płaszczyźnie życia religijnego i parafialnego. W wielu przypadkach widać też, że ten nieszczęsny czas miał wpływ na mentalność i izolację ludzi. Potrzeba nam otwarcia na drugiego człowieka, ale przede wszystkim otwarcia na Pana Boga i Jego łaskę. Wykorzystajmy i dobrze przeżyjmy czas Wielkiego Postu. Cieszę się bardzo, że tegoroczna kolęda odbyła się w sposób tradycyjny, gdy odwiedzałem rodziny idąc od domu do domu, tym bardziej, że w wielu domach ostatnio byłem w roku 2020. Odwiedziłem wszystkie rodziny, które przyjmują kolędę. Część mieszkań była zamknięta (to ma miejsce każdego roku z różnych powodów). Pragnę raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować za wszelkie dobro i życzliwość, które są owocem spotkań w naszych domach. Dziękuję za bardzo miłą, gościnną i rodzinną atmosferę, którą tworzymy od 27 lat. Dziękuję za wszystko, co zbliża i buduje dobre relacje. Bóg zapłać za wszystkie ofiary. Niestety średnia wieku w parafii podnosi się i myślę, że wynosi około 55-60 lat. Jest coraz więcej emerytów (stąd często kolęda o wczesnej godzinie). Na szczęście w sąsiedztwie kościoła przybywa młodych rodzin.
 2. Aktualne dane statystyczne: na terenie parafii jest 600 zamieszkałych mieszkań, w tym 28 mieszkań nie odwiedzam po kolędzie (93 osoby). Łącznie w parafii jest zameldowanych według Urzędu Skarbowego 2119 osób (w tym 194 osoby mieszkają w DPS). Bez DPS - 1925 osób. Ja po kolędzie naliczyłem 1967 osób, co oznacza, że nie wszystkie osoby są zameldowane. Przybyło kilkadziesiąt nowych rodzin, głównie przy ulicy Jaśminowej. Serdecznie witam nowe rodziny w parafii. Przez kolejnych kilka lat liczba parafian malała, w tym roku jest już zwyżka.
 3. W minionym roku w naszej parafii:
 • chrzest otrzymało 31 dzieci (w tym 15 z naszej parafii),
 • do I Komunii Świętej przystąpiło 16 dzieci (z naszej parafii 9),
 • do bierzmowania przystąpiły 23 osoby,
 • sakrament małżeństwa zawarło 8 par (z naszej parafii 2),
 • Komunii Świętej rozdano 14500,
 • wizyt u chorych złożyłem 152 (aktualnie w pierwsze piątki odwiedzam 15 osób),
 • pogrzebów było 25 (18 z naszej parafii).
 1. Frekwencja na niedzielnej Mszy Świętej w dniu 15.10.2022, gdy było liczenie wiernych, wyniosła 15% w stosunku do wszystkich mieszkańców zameldowanych na terenie parafii. Były obecne 293 osoby. Natomiast frekwencja w stosunku do tych, którzy faktycznie mieszkają na terenie parafii (nie mieszka aktualnie 400 osób i 93 osób nie odwiedzam po kolędzie) - wynosi 20%. Przed pandemią, w roku 2019, frekwencja wynosiła 24%. Ten spadek po pandemii jest widoczny we wszystkich parafiach.
 2. Jeśli chodzi o działalność Parafialnego Zespołu Caritas, to zajmujemy się głównie dystrybucją żywności oraz przygotowaniem siatek charytatywnych. W minionym roku pomocą było objętych 95 osób. Wydano 1720 kg żywności o łącznej wartości 11000 złotych. Przygotowano 21 paczek przed świętami Bożego Narodzenia dla osób starszych, samotnych, chorych (przyniesiono 34 siatki charytatywne).
 3. Wszelkie informacje odnośnie parafii, dotyczące przygotowania do sakramentów oraz bieżące ogłoszenia z niedzieli znajdują się na stronie internetowej parafii: anielaolsztynek.pl. Chcę poinformować, że aktualny telefon do parafii to tylko ten komórkowy, nie ma już telefonu stacjonarnego. Numer telefonu na stronie parafii i na drzwiach plebanii. Sprawy kancelaryjne załatwiamy zasadniczo bezpośrednio po Mszy Świętej lub po umówieniu się telefonicznym ( i tak to najczęściej funkcjonuje).
 4. Na koniec pragnę serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w życie parafii od strony duszpastersko-liturgicznej, muzycznej, charytatywnej i gospodarczej. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają parafię modlitwą, życzliwością i ofiarami. Bóg zapłać wszystkim i niech Bóg Wam błogosławi.
Nowy kościół parafii pod wezwaniem Bł. Anieli Salawy w Olsztynku

Porządek Mszy Świętych


Niedziele i Święta: 9.00, 11.00, 17.00
Dni powszednie: 17.00
Zobacz porządek nabożeństw
Uczestniczę we wspólnocie kościoła. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2023/2024

147 rocznica objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Archiwum