Parafia pw.
bł. Anieli Salawy
w Olsztynku

 

XXII Niedziela zwykła

Łk 14, 1. 7-14

Jezus patrzy z miłosierdziem

Dwa pierwsze zdania dzisiejszej Ewangelii niosą jakby sprzeczne komunikaty. W pierwszym czytamy, że faryzeusze uważnie obserwowali Jezusa. W drugim, że to Jezus patrzy uważnie na faryzeuszy i to On znajduje w ich zachowaniu coś godnego potępienia. Ci, którzy mieli mnóstwo podejrzeń i spoglądali na Jezusa osądzającym wzrokiem, nie znaleźli nic, co można by było uznać za winę. Sami jednak już od początku skompromitowali się zachowaniem pełnym pogardy dla innych, pychy, egocentryzmu i głupoty. Jest bowiem całkowitym brakiem pokory, lecz także brakiem rozsądku, wepchnąć się na pierwsze miejsce podczas uczty i narazić na przykrość bycia przeniesionym w dół hierarchii. Spotkały się tu dwa rodzaje spojrzeń: faryzeusze obserwują, by pochwycić Jezusa na grzechu i pozostają rozczarowani. Jezus patrzy ze zrozumieniem, litością i miłosierdziem, a jednak dostrzega obraz, który musi Go głęboko zasmucić.

Panie Jezu Chryste, wiem, że na uczcie w Twoim domu będę mógł położyć głowę na Twym ramieniu. Dziękuję Ci za ten zaszczyt, za tę obietnicę, którą złożyłeś mnie, grzesznikowi, niegodnemu takiego miłosierdzia. Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.  

  • Dziś w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym odbywają się archidiecezjalne uroczystości dziękczynne za beatyfikację bł. Stefana Wyszyńskiego.
  • W najbliższy czwartek - 1 września - wypada 83 rocznica wybuchu II wojny światowej, jest to dzień pamięci ofiar tej wojny. Obchody rocznicy odbędą się w tym dniu na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Sudwie i będą połączone z nabożeństwem o godzinie 12:00 w intencji poległych.
  • W tym tygodniu wypada I czwartek, I piątek, I sobota września. W piątek przed południem odwiedziny chorych.
  • Zmiana tajemnic różańcowych w następną niedzielę o godzinie 8:30.
  • Odpust parafialny ku czci Błogosławionej Anieli Salawy, patronki naszej parafii, będziemy przeżywali w przyszłą niedzielę. Kazanie wygłosi ksiądz Dariusz Sonak, dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Charytatywnego Caritas w Rybakach, kapelan Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie, asystent kościelny warmińskiej edycji Gościa Niedzielnego. W tym dniu wypada też 1 rocznica poświęcenia naszego kościoła. Pod koniec Mszy Świętej o godzinie 9:00 zostanie poświęcona tablica upamiętniająca to wydarzenie. Po Mszach Świętych o godzinie 9:00 i 11:00 odmówimy wspólnie Litanię ku czci Błogosławionej Anieli Salawy, a podczas Mszy Świętej o godzinie 11:00 zaśpiewamy dziękczynne Te Deum.
  • Kończy się czas wakacji i zasadniczo urlopów. Wyrażamy wdzięczność Bogu za czas wypoczynku. Msza Święta w intencji dzieci, młodzieży, nauczycieli i katechetów na rozpoczęcie roku szkolnego będzie odprawiona w przyszłą niedzielę o godzinie 11:00.
  • W następną niedzielę też na godzinę 11:00 zapraszam szczególnie pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej z tornistrami i przyborami szkolnymi, które zostaną poświęcone na zakończenie Mszy Świętej.
  • W poniedziałek i środę Msza Święta o godzinie 8:00.
Nowy kościół parafii pod wezwaniem Bł. Anieli Salawy w Olsztynku

Porządek Mszy Świętych


Niedziele i Święta: 9.00, 11.00, 17.00
Dni powszednie: 17.00
Zobacz porządek nabożeństw
wielka-tajemnica-wiary.jpg

145 rocznica objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Archiwum