Parafia pw.
bł. Anieli Salawy
w Olsztynku

 

XX Niedziela zwykła

Łk 12, 49-53

Motywujący konflikt

Być może konflikt wcale nie jest takim przekleństwem, jak nam się wydaje. Czasem konflikt, otwarty konflikt, bywa lepszy niż fałszywy pokój. O ile bowiem fałszywy pokój polega na omijaniu trudnych tematów, przemilczaniu tego, co ważne, udawaniu, że nic nas nie dzieli, dla zachowania świętego spokoju, a więc pewnego marazmu, o tyle konflikt może w niektórych sytuacjach być twórczy. Jeśli kłócimy się z tymi, których kochamy, to dlatego, że są sprawy, na których bardzo nam zależy, sprawy ważniejsze od świętego spokoju, ważniejsze niż psychiczny komfort. Konflikt bywa bardzo motywujący, pozwala sprecyzować swoje stanowisko i uniknąć zamiatania spraw pod dywan. Jeśli więc nawet nastąpi pewnego rodzaju rozłam, to także po to, by na jaw wyszła prawda o naszych sercach. Dopiero wobec tej prawdy nastąpić może nawrócenie, dopiero po ujawnieniu się prawdy gotowi będziemy przyjąć pokój, który jest darem Ducha Świętego.

Panie Jezu Chryste, Ty wiesz, jak bardzo nie chciałbym poróżnić się z tymi, których kocham. Zdecydowanie bardziej jednak nie chciałbym rozłamu między Tobą a mną. Tobie powierzam pokój swojego serca. Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.  

  • Liturgiczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Matki Bożej Zielnej - wypada w poniedziałek, czyli 15 sierpnia. Msze Święte w tym dniu jak w każdą niedzielę. Zachęcam do przyniesienia bukietów z kwiatów, ziół i zbóż. Ich poświęcenie odbędzie się w czasie Mszy Świętych.
  • Także jutro (poniedziałek) w naszym Skansenie organizowane jest Regionalne Święto Ziół. Msza Święta w kościele w Skansenie, połączona z poświęceniem ziół, zbóż i kwiatów o godzinie 12:30.
  • W następną niedzielę o godzinie 11:00 będzie odprawiona Msza Święta w intencji pszczelarzy, z udziałem kilkunastu kół pszczelarzy, w ramach obchodów IV Regionalnego Dnia Pszczelarza.
  • Od 19 sierpnia w polskich kinach można będzie zobaczyć zrealizowany z niezwykłym rozmachem film - „Notre-Dame płonie”. To wstrząsająca i prawdziwa historia walki o ocalenie jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. To także opowieść o sile wiary, modlitwy oraz - co ma również symboliczne znaczenie w dzisiejszej zlaicyzowanej Europie - poświęcenia dla ratowania chrześcijańskich wartości. Reżyserem filmu jest Jean-Jacques Annaud, twórca między innymi pamiętnych “Imienia róży” czy też “Walki o ogień”. Opis filmu: „W poniedziałek 15 kwietnia 2019 roku, na tydzień przed Wielkanocą, świat obiega dramatyczna wiadomość: paryska katedra Notre-Dame płonie! Nie tylko katolicy wstrzymują oddech obserwując setki strażaków stających do walki z żywiołem. Warunki są niezwykle trudne, ponieważ ogień rozprzestrzenia się na trudno dostępnym poddaszu, a stawka ogromnie wysoka, bo chodzi nie tylko o ocalenie jednej z najwspanialszych budowli sakralnych na Ziemi, ale także bezcennych relikwii. W skarbcu katedry przechowywana jest między innymi korona cierniowa Chrystusa. Czas ucieka, a sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Dach budowli lada chwila runie i pogrzebie ludzi i bezcenne skarby. Dowodzący akcją rozważają konieczność jej odwołania, gdy grupa ochotników zgłasza gotowość podjęcia ostatniej niesłychanie ryzykownej próby opanowania żywiołu. Odwaga, doświadczenie i specjalistyczny sprzęt mogą nie wystarczyć do zwycięstwa. Wokół katedry gromadzą się tysiące wiernych, by modlitwą wesprzeć bohaterów”. Plakat na temat filmu w gablocie.
Nowy kościół parafii pod wezwaniem Bł. Anieli Salawy w Olsztynku

Porządek Mszy Świętych


Niedziele i Święta: 9.00, 11.00, 17.00
Dni powszednie: 17.00
Zobacz porządek nabożeństw
wielka-tajemnica-wiary.jpg

145 rocznica objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Archiwum