Parafia p.w. Bł. Anieli Salawy w Olsztynku

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Mk 14, 1-15, 47

Zanurzyć się w Męce Pańskiej

Święta Siostra Faustyna w swoim “Dzienniczku” bardzo często przywołuje słowa Jezusa o tym, jak ważne jest zanurzenie własnego życia w Jego męce. Wobec problemów, ludzkich bólów, to właśnie wejście w tajemnicę męki Jezusa niesie ukojenie i ulgę. Wielu mistyków i świętych tak właśnie czyniło. Męka Pańska była dla nich niezwykłym umocnieniem. Kiedy jest nam źle albo narzekamy, to nie zwracamy się do pustki i nicości, tylko do Jezusa i bardzo często idziemy wtedy pod krzyż. Tam możemy ukrzyżować nasze namiętności, nieczyste myśli - to wszystko, co jest grzechem. I znaleźć w krzyżu nadzieję.

Panie Jezu, zanurzam wszystko, co mnie boli, w Twojej męce. Niech ona ukoi mnie i da mi siły na każdy dzień.

 

 • Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Centralne miejsce w tym tygodniu, jak również w ciągu całego roku liturgicznego, zajmuje Triduum Paschalne, trwające od Mszy Św. wieczornej Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania. Triduum Paschalne jest pamiątką tajemnicy przejścia Pana Jezusa z tego świata do Ojca, przejścia ze śmierci do życia.

 • Msza Święta w Wielki Czwartek jest Mszą Wieczerzy Pańskiej, upamiętniającą ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, która symbolizuje uwięzienie Pana Jezusa.

 • W Wielki Piątek uczestniczymy w Liturgii Męki Pańskiej, słuchając opisu Męki Pana Jezusa i adorując krzyż. Po nabożeństwie Pan Jezus w Eucharystii zostanie przeniesiony do Grobu. W naszych domach możemy przygotować krzyż i świece na białym obrusie i w czasie liturgii, która będzie transmitowana, można oddać cześć przez przyklęknięcie przed krzyżem.

 • W Wielką Sobotę przez cały dzień adorujemy Jezusa Eucharystycznego w Grobie od godziny 9:00. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godzinie 9:30, 10:00 i tak co pół godziny. Ostatnie błogosławieństwo o godzinie 13:00. Koszyczki z pokarmami trzymamy w rękach, nie stawiamy na ławce, jak dotychczas. Staramy się zachować limit osób w kościele. Pozostałe osoby mogą zostać na zewnątrz z koszyczkami. Tak zwana “święconka” może też mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba. Tekst takiego błogosławieństwa i modlitwy jest na stronie parafialnej, poniżej. Jest też wyłożony na półce z prasą.

 • W sobotę wieczorem będziemy uczestniczyli w Liturgii Wigilii Paschalnej, która jest Mszą Niedzieli Zmartwychwstania. Na tę liturgię przynosimy ze sobą świece. Liturgia w tym dniu rozpocznie się od poświęcenia małego ognia w przedsionku kościoła. Na koniec tej liturgii pierwszej Mszy Świętej Wielkanocnej, będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i po krótkiej modlitwie odbędzie się symboliczna procesja wewnątrz kościoła.

 • Liturgia Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku o godzinie 18:00. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godzinie 20:00.

 • Liturgia Triduum Paschalnego, a także Msza Święta w Niedzielę Wielkanocną o godzinie 11:00, będą transmitowane z naszego kościoła przez facebooka i youtube’a.

 • Chociaż przeżywamy trudny czas kwarantanny społecznej i nie wszyscy mogą uczestniczyć w liturgii w kościele, zachęcam do chrześcijańskiego przeżycia dni Wielkiego Tygodnia, a w szczególności Triduum Paschalnego. Zachęcam do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w te dni. Kościół przez cały dzień będzie otwarty.

 • Msze Święte w pierwszym dniu świąt jak w każdą niedzielę. W drugim dniu świąt Msze Święte o godzinie 9:00 i 11:00.

 • Okazja do Spowiedzi Świętej każdego dnia przed Mszą Świętą. Także dziś po Mszy Świętej, gdyby była taka potrzeba.

 • Ogłoszenie w sprawie I Komunii Świętej będzie w Niedzielę Miłosierdzia, tydzień po świętach.

 • Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Niech w tym Tygodniu towarzyszy nam szczególne Boże błogosławieństwo, byśmy wiernie szli za naszym Panem i towarzyszyli Mu w Jego męce i chwale.

 • BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO („Obrzędy błogosławieństw” 2, Katowice 2010).

  • Przed rozpoczęciem obrzędu można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. “Zwycięzca śmierci”.

  • Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

   1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

   Albo:

   Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

  • Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

   Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

   Wszyscy: Amen.

  • Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

   Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

   Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

  • Ojciec rodziny lub przewodniczący:

   Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

   Wszyscy: Amen.

  • Na zakończenie można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. “Otrzyjcie już łzy płaczący”.

Nowy kościół parafii pod wezwaniem Bł. Anieli Salawy w Olsztynku

Porządek Mszy Świętych


Niedziele i Święta: 9.00, 11.00, 17.00
Dni powszednie: 17.00
Zobacz porządek nabożeństw
wielka-tajemnica-wiary.jpg
wielka-tajemnica-wiary.jpg

143 rocznica objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Archiwum