Parafia p.w. Bł. Anieli Salawy w Olsztynku

XXX Niedziela zwykła

Łk 18, 9-14

Dwa sposoby modlitwy

Jezus mówi dziś o dwóch sposobach rozumienia i przeżywania relacji z Bogiem. Dla faryzeusza centrum tej relacji jest on sam. Za to, jaki jest, dziękuje nie Bogu, lecz sobie samemu. A celnik, daleko w cieniu, świadomy swojej grzeszności, pokornie prosi o jedno, czego naprawdę potrzebuje, a czego Bóg nie może mu odmówić: o miłosierdzie. W świetle tych dwóch postaw winniśmy spojrzeć na naszą osobistą relację z Bogiem. Drogi do kościoła mogę nauczyć się na pamięć, wyrobić sobie nawyk stawiania się w nim każdej niedzieli, ale czy zawsze pamiętam o celu swojej tam obecności? Jestem oczekiwany. Mam stanąć w prawdzie przed Bogiem, nie po to, aby się usprawiedliwiać lub potępiać, lecz uczyć się dziękować, uznając w Bogu dawcę wszelkich darów i prosić o miłosierdzie, ufając w Jego odradzającą miłość. Modlitwa staje się odkrywaniem prawdy o Bogu Ojcu, a w jej świetle poznawaniem prawdy o sobie, która wyzwala, bo przybliża do Ojca.

Boże, bądź miłosierny dla mnie, grzesznego. Wspomagaj mnie swoją łaską, abym potrafił w spotkaniu z Tobą odkrywać prawdę o sobie i odchodzić umocniony. W środę ostatnie nabożeństwo różańcowe.

 

 • W czwartek ostatnie nabożeństwo różańcowe.
 • Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzimy w najbliższy piątek – 1 listopada. Msze Święte w tym dniu będą odprawione o godzinie 9:00 i 11:00. Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 17:00. Procesja żałobna z naszego kościoła na cmentarz komunalny bezpośrednio po Mszy Świętej o godzinie 11:00. Na cmentarzu nabożeństwo za zmarłych. Po nabożeństwie będzie okazja do poświęcenia nowych krzyży i pomników nagrobnych.
 • Natomiast na cmentarzu przy ulicy Grunwaldzkiej nabożeństwo za zmarłych będzie o godzinie 13:30.
 • Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny, wypada w sobotę – 2 listopada.
 • Dniem Zadusznym rozpoczyna się Tydzień Modlitw za Zmarłych – do 8 listopada włącznie. Od soboty do następnego piątku włącznie będzie odprawiane nabożeństwo za zmarłych, tzw. **wypominki **o godzinie 16:30. W następną niedzielę odmówimy wspólnie różaniec za zmarłych o godzinie 8:30. Natomiast przez cały listopad będzie odprawiana Msza Święta zbiorowa za tych zmarłych z naszych rodzin, których imiona wypisaliśmy na kartkach.
 • Kartki na wypominki i Mszę Świętą zbiorową są wyłożone na półce z prasą.
 • W związku z tym, że w tym miesiącu I piątek wypada w Uroczystość Wszystkich Świętych, w tym dniu nie będzie odwiedzin chorych.
 • W następną, pierwszą niedzielę miesiąca wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie Mszy Świętych o godzinie 9:00 i 11:00.
 • Składam serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w październiku na rzecz inwestycji parafialnych oraz wyrażam wdzięczność osobom zaangażowanym w zbiórkę tych ofiar. Msza Św. w intencji ofiarodawców jutro o godzinie 17:00. W minionym miesiącu porządkowaliśmy ogród, w którym zostały wycięte świerki, natomiast w ich miejsce posadzono tuje w ilości ponad 160 sztuk. Czekamy też na marmur, którym obłożone zostaną ołtarze boczne.
 • Podczas liczenia wiernych obecnych na Mszy Świętej w niedzielę 28 października (dominicantes), frekwencja wyniosła 24 % w stosunku do wszystkich zameldowanych na terenie parafii – t.j. 1930 osób. Aktualnie aż 395 osób zameldowanych nie mieszka na terenie parafii, 62 osób nie odwiedzam po kolędzie. Frekwencja w stosunku do faktycznej liczby parafian aktualnie zamieszkujących na terenie parafii wynosi 31,5 %. Na Mszach Świętych w tę niedzielę były obecne 464 osoby. Do Komunii Świętej przystąpiło 199 osób, podobnie jak przed rokiem.
 • Jest do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego”. Od dziś cena numeru wynosi 6 złotych.
Nowy kościół parafii pod wezwaniem Bł. Anieli Salawy w Olsztynku

Porządek Mszy Świętych


Niedziele i Święta: 9.00, 11.00, 17.00
Dni powszednie: 17.00
Zobacz porządek nabożeństw
wielka-tajemnica-wiary.jpg
wielka-tajemnica-wiary.jpg

143 rocznica objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Archiwum